Podsumowanie The 15th International Symposium on Electron Beam Ion Sources and Traps (EBIST 2024)

W dniach 27-30 sierpnia 2024 roku na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyło się 15. Międzynarodowe Sympozjum EBIST 2024, zorganizowane przez Instytut Fizyki UJK. Sympozjum to, poświęcone zagadnieniom związanym ze źródłami i pułapkami jonów z wiązką elektronów, zgromadziło około 60 uczestników z 14 krajów, w tym m.in. z Brazylii, Chin, Kanady, Niemiec, Japonii, USA oraz Polski.

Podczas sympozjum omówiono najnowsze osiągnięcia w zakresie projektowania, rozwoju i zastosowań źródeł oraz pułapek jonowych, ze szczególnym uwzględnieniem jonów w wysokich stanach ładunkowych. Uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami i nawiązać nowe kontakty w międzynarodowym gronie specjalistów. Program obejmował szereg prezentacji, sesji plakatowych oraz dyskusji panelowych, które przyczyniły się do pogłębienia wiedzy w dziedzinie fizyki jonów i ich zastosowań.

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników, prelegentów i sponsorów, dzięki którym możliwa była organizacja tego prestiżowego wydarzenia. Organizację EBIST 2024 dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” (nr projektu: RID/SP/0015/2024/01).

Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej edycji sympozjum, która z pewnością dostarczy równie inspirujących dyskusji i innowacyjnych badań.