Turystyka prozdrowotna
Studia I stopnia, profil ogólnoakademicki
Studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku Turystyka prozdrowotna prowadzone są zgodnie z wymogami Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz zgodnie z misją Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i jego polityką jakości kształcenia.
Głównym celem studiów jest wyposażenie absolwentów w wiedzę i umiejętności
z zakresu trzech dyscyplin: geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, nauk
o Ziemi i środowisku, a także nauk o zdrowiu oraz kompetencje społeczne umożliwiające podjęcie pracy zawodowej i naukowej w instytucjach związanych z turystyką prozdrowotną.
Absolwent kierunku będzie znał i rozumiał: główne tendencje rozwojowe turystyki prozdrowotnej, a także związane z nimi fakty, obiekty, zjawiska oraz metody badań i teorie wyjaśniające; uwarunkowania rozwoju i funkcjonowania obiektów i instytucji związanych
z turystyką prozdrowotną (ekonomiczne, prawne, etyczne i inne), w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego; podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości w obszarze turystki prozdrowotnej. Absolwent kierunku będzie osobą kompetentną w zakresie rozumienia, interpretowania i oceny zasad funkcjonowania turystyki prozdrowotnej w ujęciu globalnym, krajowym, regionalnym i lokalnym. Dzięki nabytym umiejętnościom właściwego doboru źródeł, ich krytycznej analizy, syntezy i twórczej interpretacji oraz stosowania właściwych metod i narzędzi, w tym technik informacyjno-komunikacyjnych, będzie potrafił wykorzystać posiadaną wiedzę do planowania i prowadzenia badań naukowych, formułowania i rozwiązywania problemów z obszaru turystyki prozdrowotnej.
Ponadto będzie umiał planować oraz organizować pobyt turystów i kuracjuszy wywodzących się z różnych grup społecznych w ośrodkach uzdrowiskowych, medycznych, spa&wellness oraz w gospodarstwach agroturystycznych, a także budować strategie marketingowe dla produktów turystyczno-zdrowotnych. Będzie cechował się umiejętnością efektywnej komunikacji interpersonalnej, w tym profesjonalnej obsługi klientów. Będzie posługiwał się dwoma językami obcymi: jednym na poziomie samodzielności B2 i drugim na poziomie A2 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Absolwent będzie posiadał także przygotowanie do pracy zespołowej, krytycznej analizy wyników badań
i obserwacji, formułowania własnych opinii, kreatywnego myślenia i rozwiązywania sytuacji konfliktowych.
Program studiów na kierunku Turystyka prozdrowotna ma charakter interdyscyplinarny
i zapewnia wszechstronne wykształcenie kadr dla potrzeb rozwijającego się rynku pracy
w zakresie usług związanych z turystyką zdrowotną. Absolwenci studiów będą przygotowani do pracy jako: menadżerowie działów usług zdrowotnych w hotelach i resortach, menadżerowie ds. spa&wellness, pracownicy w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych i gospodarstwach agroturystycznych, pracownicy biur podróży, pracownicy firm i instytucji świadczących usługi uzdrowiskowe i okołomedyczne, pracownicy działów turystyki w urzędach państwowych szczebla regionalnego i centralnego oraz instytucjach samorządowych, a także pozarządowych (np. POT, ROT, LGD).
Uzyskany tytuł zawodowy daje możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia oraz podnoszenia kwalifikacji na studiach podyplomowych.