Monitorujemy sytuację radiacyjną w regionie

W ramach obowiązującej umowy pomiędzy Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej (jednostką badawczą CLOR) w Warszawie a Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych realizuje plan rutynowej kontroli promieniotwórczych zanieczyszczeń powietrza, w sytuacjach: normalnej i zagrożenia radiacyjnego. W ramach tego planu na terenie Wydziału funkcjonuje wolnostojąca stacja Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej ASS-500 (Aerosol Sampling Station), służąca do ciągłego poboru aerozoli z przyziemnej warstwy powietrza atmosferycznego. Pobór próbek promieniotwórczych aerozoli o średnicy 0.3 – 1.25 µm z objętości powietrza od 10 000 do 100 000 m3 zapewnia możliwość dokładnych laboratoryjnych pomiarów spektrometrycznych i określania stężeń naturalnych i sztucznych radionuklidów w szerokim zakresie, poczynając od około 0.4 µBq/m3 dla 137Cs.

W zależności od ustaleń Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA), stacja wykonuje pomiary zgodnie z odpowiednim harmonogramem wraz z pozostałymi stacjami zlokalizowanymi na terenie Polski. Wyniki analizy stężeń radionuklidów ze wszystkich stacji są wysyłane do Zakładu Dozymetrii Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR) w Warszawie, w celu ich dalszego przetwarzania i analizowania ewentualnych zagrożeń, gdzie opracowuje się zbiorcze raporty miesięczne i kwartalne przekazywane do Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych PAA. Zbiorcze informacje o wynikach pomiarów pochodzących ze stacji ASS-500 można znaleźć w ogólnodostępnym Raporcie Rocznym Prezesa PAA.

Aktualne informacje o wartościach przestrzennego równoważnika mocy dawki promieniowania jonizującego (pochodzących ze stacji PMS – Permanent Monitoring Stations) można śledzić odpowiednio na stronach internetowych Państwowej Agencji Atomistyki i EURDEP (EUropean Radiological Data Exchange Platform):

https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna
https://remap.jrc.ec.europa.eu/Simple.aspx