Matematyka
Studia I i II stopnia
Studia I stopnia na kierunku matematyka w UJK w Kielcach prowadzone są zgodnie z wymogami Polskiej Ramy Kwalifikacji. Student w ciągu 6 semestrów nauki ma zdobyć:
- jak największy zasób wiedzy i umiejętności z zakresu matematyki wyższej niezbędnych do podjęcia dalszych studiów oraz przyszłej pracy zawodowej, w szczególności pracy naukowej,
- zasób praktycznych umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy zawodowej.
Absolwent studiów licencjackich posiada wiedzę i umiejętności z zakresu matematyki oraz wybranych jej zastosowań. W pracy zawodowej potrafi wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności oraz przestrzegać zasad etyki i przepisów prawa. Absolwent posiada umiejętności rozwiązywania problemów zawodowych, gromadzenia, przetwarzania oraz pisemnego i ustnego przekazywania informacji, a także pracy zespołowej.
Absolwent studiów pierwszego stopnia zna język angielski na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu matematyki. Przygotowanie zawodowe absolwenta jest zależne od wybranej przez niego ścieżki kształcenia.
Program studiów oferuje 2 główne ścieżki kształcenia: nauczycielską „Nauczanie matematyki” oraz nienauczycielską „Analiza danych i modelowanie matematyczne”.
Absolwent (w zależności od wybranej ścieżki kształcenia) uzyskuje wstępne (kontynuacja na studiach II stopnia) przygotowanie do podjęcia pracy w charakterze:
- nauczyciela matematyki,
- analityka w branży IT, w sektorze finansowym lub w jednostkach badawczo-rozwojowych.
Absolwenci zdobywają również podczas studiów wiedzę i umiejętności mogące być podstawą dla przyszłej pracy naukowej w zakresie matematyki lub jej zastosowań.
Uzyskany tytuł zawodowy daje możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia.
Studia II stopnia na na kierunku matematyka w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach prowadzone są zgodnie z wymogami Polskiej Ramy Kwalifikacji. Student w ciągu czterech semestrów nauki ma zdobyć atrakcyjny zawód i jak największy zasób umiejętności istotnych w przyszłej pracy. Zawarty w programie studiów model kształcenia, zapewnia połączenie wiedzy teoretycznej, ogólnej i specjalistycznej z umiejętnościami praktycznymi.
Celem kształcenia na studiach drugiego stopnia jest wykształcenie absolwenta posiadającego:
- poszerzoną wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień matematyki,
- rozwinięte umiejętności myślenia analitycznego, myślenia abstrakcyjnego i precyzyjnej argumentacji
- znajomość i umiejętność wykorzystywania aparatu matematycznego w zakresie niezbędnym do opisu i rozumienia podstawowych modeli matematycznych stosowanych w różnych dziedzinach nauki i praktyki,
- umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w pracy zawodowej,
- umiejętność rozwiązywania problemów zawodowych oraz umiejętność pracy zespołowej,
- umiejętność korzystania z literatury naukowej, komputerowych baz publikacji naukowych w zakresie nauk matematycznych i pokrewnych,
- umiejętność prezentowania uzyskanych wyników,
- umiejętność posługiwania się językiem angielskim na poziomie biegłości B2+ oraz językiem specjalistycznym w zakresie matematyki.
Studia II stopnia zapewniają absolwentowi wszechstronne i ogólne wykształcenie, aby mógł pracować zarówno w badaniach podstawowych, jak i aplikacyjnych.
Absolwenci są przygotowani do pracy naukowej w zakresie matematyki lub jej zastosowań. Mają również (w zależności od wybranej ścieżki kształcenia) kwalifikacje do pracy na stanowisku:
- nauczyciela matematyki (o ile osiągnęli odpowiednie efekty na studiach I stopnia),
- analityka danych w instytucjach finansowych, urzędach statystycznych lub w branży IT.
Absolwenci studiów II stopnia mogą kontynuować naukę na studiach w szkołach doktorskich oraz podnosić kwalifikacje na studiach podyplomowych.