Geografia

Studia I stopnia

Studia I stopnia na kierunku Geografia w UJK w Kielcach prowadzone są zgodnie z wymogami Polskiej Ramy Kwalifikacji. Student w ciągu 6 semestrów nauki ma zdobyć atrakcyjny zawód i jak największy zasób praktycznych umiejętności. Ten model kształcenia zapewnia połączenie wiedzy ogólnej, teoretycznej i specjalistycznej z umiejętnościami praktycznymi.

Absolwenci posiadają wiedzę ogólną z zakresu nauk o Ziemi oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, a także praktyczne umiejętności zdobyte w czasie ćwiczeń terenowych i praktyk zawodowych. Są przygotowani do rozumienia problemów współczesnego, globalizującego się świata, rozpoznawania zjawisk przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych w nim występujących, identyfikowania uwarunkowań jego rozwoju oraz podejmowania działalności w tym zakresie.

Absolwenci są przygotowani do analizowania procesów i zjawisk fizycznogeograficznych oraz społeczno-ekonomicznych, a także do prowadzenia samodzielnych badań, obserwacji, różnego rodzaju pomiarów i kartowań terenowych z wykorzystaniem nowoczesnych technik informacyjnych.  Posiadają także przygotowanie do pracy zespołowej, prezentacji oraz dyskusji wyników badań, formułowania opinii.

Uzyskany tytuł zawodowy daje możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia oraz podnoszenie kwalifikacji na studiach podyplomowych.

Studia I stopnia na kierunku Geografia dają możliwość wyboru przez studentów grupy przedmiotów stanowiących pierwszy etap kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela geografii. Przedmioty te są podstawą do podjęcia studiów II stopnia na tym samym kierunku, w ramach ścieżki nauczycielskiej. Blok nauczycielski realizowany na kierunku Geografia opracowano na podstawie standardów kształcenia nauczycieli (Rozporządzenie Ministra Nauki
i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).

Miejscem pracy absolwentów mogą być:

  1. jednostki samorządu terytorialnego różnego szczebla (urzędy miasta, urzędy wojewódzkie
    i marszałkowskie, urzędy gminy, starostwa powiatowe),
  2. inspektoraty ochrony środowiska,
  3. firmy i instytucje wykorzystujące systemy informacji geograficznej (GIS),
  4. przedsiębiorstwa geodezyjno-kartograficzne,
  5. biura planowania przestrzennego,
  6. regionalne organizacje turystyczne i oddziały PTTK,
  7. biura podróży i agencje turystyczne.

 

Studia II stopnia

Studia II stopnia na kierunku Geografia w UJK w Kielcach prowadzone są zgodnie z wymogami Polskiej Ramy Kwalifikacji. Absolwent w ciągu 4 semestrów nauki uzyskuje pogłębioną, interdyscyplinarną wiedzę, a także umiejętności z zakresu nauk o Ziemi oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej.  Posiada umiejętności niezbędne do wykonywania zarówno pracy zawodowej, jak i naukowej. Charakteryzuje się umiejętnością twórczego myślenia i działania. Potrafi posługiwać się zaawansowanymi technikami informacyjnymi. Przygotowany jest do tworzenia i stosowania w praktyce systemów informacji geograficznej (GIS). Potrafi kreować
i interpretować kartograficzny obraz badanych i ocenianych zjawisk oraz dokonywać ich klasyfikacji
i regionalizacji.

Absolwent studiów geograficznych II stopnia jest osobą kompetentną w zakresie poznawania, rozumienia i interpretowania zasad funkcjonowania i ochrony środowiska geograficznego (przyrodniczego i środowiska człowieka) oraz przebiegu procesów komunikacji społecznej. Zna podstawowe technologie służące ochronie środowiska. Potrafi dokonać diagnozy elementów przyrodniczych i społeczno-gospodarczych układów przestrzennych, a następnie oceniać i wyznaczać kierunki rozwoju regionalnego. Posiada umiejętność planowania i prowadzenia badań naukowych
z zakresu nauk o Ziemi oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Umiejętnie formułuje i rozwiązuje złożone problemy z tego zakresu.  Potrafi analizować uzyskane wyniki badań, interpretować je i wyciągać wnioski.

Absolwent studiów geograficznych II stopnia posługuje się językiem obcym, w tym specjalistyczną terminologią geograficzną, na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Jest przygotowany do kierowania pracami zespołowymi oraz odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych i rynku pracy.

Uzyskany tytuł zawodowy daje możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia III stopnia oraz podnoszenie kwalifikacji na studiach podyplomowych.

Absolwent studiów II stopnia, który zrealizował grupę przedmiotów z zakresu przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela geografii, (kontynuując ścieżkę nauczycielską ze studiów I stopnia) uzyskuje przygotowanie pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela geografii zgodnie
z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Miejscem pracy absolwentów mogą być:

  1. jednostki samorządu terytorialnego różnego szczebla,
  2. instytucje organizujące i obsługujące ruch turystyczny,
  3. instytucje i urzędy zajmujące się wykorzystaniem zasobów, ochroną i kształtowaniem środowiska geograficznego,
  4. instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym, a także wykorzystujące systemy informacji geograficznej (GIS).

Ponadto absolwenci z uprawnieniami do wykonywania zawodu nauczyciela mogą być zatrudnieni w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

 

Informacje ogólne

Prezentacja kierunku