Patent na oczyszczanie kwaśnych wód kopalnianych
16 stycznia 2025 AdministratorKwaśne wody kopalniane to ścieki, których skład chemiczny zależy od wietrzenia pospolitego siarczku żelaza, pirytu. Są one zagrożeniem dla środowiska ze względu na niski odczyn i wysokie stężenia metali, arsenu i siarczanów (VI). Naukowcy z Instytutu Chemii UJK uzyskali patent, który pozwoli na skuteczną redukcję stężeń siarczanów, metali i arsenu w tych wodach.
– Mamy problem z kwaśnymi wodami kopalniami, które należą do jednych z największych zagrożeń środowiska przyrodniczego. W Górach Świętokrzyskich są dwa miejsca ich powstawania – mówi prof. dr hab. Zdzisław Migaszewski z Instytutu Chemii UJK. Wraz z prof. dr hab. Agnieszką Gałuszką i dr hab. Sabiną Dołęgowską, prof. UJK uzyskali patent nr 246182 na wynalazek pt. „Sposób redukcji stężeń siarczanów, metali i arsenu w kwaśnych wodach kopalnianych”. Jest to pierwszy patent tej grupy badawczej. W grudniu 2024 roku stosowny dokument Urzędu Patentowego RP dotarł do naszej Uczelni.
Na świecie i w Polsce jest wiele miejsc, gdzie występują kwaśne wody kopalniane. Pojawiają się one w miejscach nagromadzenia pirytu, np. w hałdach pogórniczych na Górnym Śląsku oraz w Sudetach, gdzie piryt towarzyszy siarczkom innych metali niż żelazo. – Głównym nieszczęściem jest piryt, który przyczynia się do powstania tych wód. Jest wszędobylski i ulega łatwemu wietrzeniu , którego produktami są siarczany(VI) i Fe3+. Oprócz tych jonów, kwaśne wody kopalniane mają często podwyższone zawartości metali i arsenu – opowiada prof. Zdzisław Migaszewski. Ich cechą szczególną jest niskie pH, nawet <2 oraz charakterystyczna pomarańczowo-czerwona barwa.
Kwaśne wody kopalniane to zagrożenie dla środowiska. W wielu krajach, np. Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Republice Południowej Afryki i południowo wschodniej Azji trwają prace nad właściwą metodą neutralizacji takich wód. – Chodzi o ich oczyszczenie, aby nie zagrażały środowisku – mówi prof. Migaszewski.
Są dwie główne metody oczyszczania wód kopalnianych: chemiczna i biologiczna. Odpowiednią metodę wybiera się w zależności od objętości i składu chemicznego kwaśnych wód kopalnianych, warunków topograficznych i geologiczno-górniczych, stopnia zagrożenia środowiska, itd. Nie bez znaczenia jest też czynnik ekonomiczny. Firmom zależy aby metoda oczyszczania była jak najtańsza i przy tym efektywna.
Patent naukowców z Instytutu Chemii UJK opiera się na dwóch podstawowych odczynnikach, to wodorotlenek baru i dziesięcioprocentowy kwas octowy. Zastosowanie ich podwyższa pH i powoduje nie tylko wytrącenie związków metali i arsenu, ale też zmniejsza stężenie siarczanów(VI), które wytrącają się w postaci nierozpuszczalnego siarczanu baru – mówi prof. Zdzisław Migaszewski. Jest to metoda bardziej skuteczna niż pozostałe, ale i droższa. Cena wodorotlenku baru w Europie jest dość wysoka. Tańszy jest w Indiach i Chinach, ale wysokie cła sprawiają, że eksport nie jest opłacalny. Wodorotlenek baru podnosi także pH wód kopalnianych i sprawia, że są z nich usuwane te jony, które wytrącają się przy zastosowaniu mleczka wapiennego, wapna palonego lub wapienia, powszechnie stosowanej substancji do podnoszenia pH w kwaśnych wodach kopalnianych. Stosując wodorotlenek baru nie musimy dodatkowo doczyszczać tych wód – mówi prof. dr hab. Agnieszka Gałuszka.
Zdaniem prof. Zdzisława Migaszewskiego, zastosowanie „kieleckiej” metody jest przydatne w sytuacjach ekstremalnych, np. w czasie katastrofy ekologicznej, kiedy potrzebne jest szybkie i skuteczne uzdatnienie wód kopalnianych.
Beneficjentem patentu chemików z UJK mogą być kopalnie węgla kamiennego i brunatnego lub rud metali, jak również inne kopalnie, gdzie występuje piryt.
Dr Paul Lamothe i dr Jim Crock’a pobierający próbki do analiz chemicznych w Silvertone. Nasi naukowcy prowadzili tam badania we współpracy z naukowcami ze Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych.
Potok przepływający przez malownicze miasteczko Ouray. Woda w rzece jest zasilana przez kwaśne wody kopalniane wypływające z opuszczonych kopalni rud metali, stąd widoczny kolor wody, charakterystyczny dla kwaśnych wód kopalnianych.
Piotr Burda, AG