wykład

Dzień Geografa 2024 w Instytucie Geografii i Nauk o Środowisku UJK

W tym roku obchody Dnia Geografa na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK przypadły na 25 kwietnia i po raz kolejny zgromadziły rzesze młodych ludzi. Organizatorami wydarzenia byli pracownicy Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku UJK oraz członkowie Kieleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Celem obchodów jest uświadamianie roli i znaczenia geografii jako nauki teoretycznej oraz aplikacyjnej, a także geografii jako przedmiotu edukacji na wszystkich szczeblach kształcenia.

Obchody Dnia Geografa Honorowym Patronatem objął JM Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. dr hab. Stanisław Głuszek, a także Dziekan WNŚiP UJK, dr hab. prof. UJK Dariusz Banaś.

Wszystkich przybyłych Gości powitał dr Patryk Brambert – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dnia Geografa, adiunkt w Instytucie Geografii i Nauk o Środowisku UJK, a także Przewodniczący Kieleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Słowa powitania wypowiedział również Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr. hab. prof. UJK Dariusz Banaś, który przekazał także serdeczne pozdrowienia i życzenia udanych obchodów od JM Rektora. Piękne słowa na temat odkrywania świata dzięki geografii skierowała do wszystkich uczniów Pani Dyrektor Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku UJK prof. dr hab. Wioletta Kamińska. Następnie dr. hab. prof. UJK Mirosław Mularczyk, Zastępca Dyrektora ds. kształcenia w IGiNoŚ przedstawił bogatą ofertę studiów w IGiNoŚ UJK.

W programie sesji plenarnej znalazły się dwie krótkie ale bardzo interesujące prelekcje. Jako pierwszy wystąpił dr Mirosław Szwed, który ukazał środowiskowe kontrowersje związane z używaniem maseczek jednorazowych. Z kolei dr Grzegorz Wałek przeprowadził dynamiczny pokaz związany z możliwościami wykorzystania oprogramowania QGIS w analizach geograficznych i nie tylko.

Następnie odbyła się kolejna edycja GeoQuizu „Zrozumieć ziemię”. W rywalizacji, przygotowanej przez dr hab. prof. UJK Mirosława Mularczyka, wzięło udział rekordowo dużo bo 11 drużyn. Laureatami konkursu zostali:

– I miejsce (18/20 punktów)
Aneta Karbowska, Szymon Zawadzki, Zofia Zub (II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, nauczyciel: mgr Wioletta Flejterska).

– II miejsce (15/20 pkt.)
Mikołaj Czupryński, Kamil Sajecki, Wojciech Śliwa (Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke Bosaka w Kielcach, nauczyciel: mgr Małgorzata Wilczkowska).

– III miejsce (14/20 pkt.)
Maja Parzniewska, Edyta Pilśniak, Adam Szczykutowicz (III LO im. C.K. Norwida z Oddziałami Integracyjnymi w Kielcach, nauczyciel: mgr Anna Banaś).

Zespoły te otrzymały atrakcyjne nagrody, które zostały ufundowane przez Dziekana Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK oraz Kielecki Oddział PTG.

Zwieńczeniem Dnia Geografa były – najbardziej wyczekiwane przez Uczniów i Nauczycieli – warsztaty przygotowane przez pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku UJK. Różnorodność warsztatów dobrze obrazują ich tytuły:

– „Ekologia głazu narzutowego” (prowadzący: dr hab. prof. UJK Maria Górska-Zabielska)
– „Układy przestrzenne wsi w Polsce” (dr Monika Cepil)
– „Uwolnij w sobie geografa” (dr Irena Dybska-Jakóbkiewcz, dr Iwona Kopacz-Wyrwał)
– „Naturalne i antropogeniczne przyczyny przeobrażenia środowiska przyrodniczego – warsztaty z wykorzystaniem Augmented Reality Sandbox” (dr Marcin Frączek)

Podczas obchodów można było obejrzeć wystawę tematyczną dotyczącą 50-lecia istnienia Zwodów Olimpiady Geograficznej, której Komitet Okręgowy w Kielcach złożony jest m.in. z pracowników IGiNoŚ UJK.

W Dniu Geografa wzięło udział łącznie ok. 240 osób. Wśród Uczestników, znaleźli się Uczniowie ze szkół: z Kielc (SP nr 33 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kielcach; III LO im. Cypriana Kamila Norwida z Oddziałami Integracyjnymi w Kielcach; V LO im. Ks. P. Ściegiennego w Kielcach, Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke Bosaka w Kielcach; Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół ZDZ w Kielcach, Niepubliczne Technikum Zawodowe Awans, Centrum Kształcenia Awans), Końskich (II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich) i Zagnańska (Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku).

Komitet Organizacyjny Dnia Geografa 2023 w Kielcach:

* Honorowy Komitet Organizacyjny:
prof. dr hab. Stanisław Głuszek – Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
dr hab. prof. UJK Dariusz Banaś – Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
prof. dr hab. Wioletta Kamińska – Dyrektor Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku
dr hab. prof. UJK Mirosław Mularczyk – Z-ca Dyrektora ds. kształcenia
dr hab. prof. UJK Roman Suligowski – Z-ca Dyrektora ds. naukowych

* Komitet Organizacyjny:
dr Patryk Brambert – przewodniczący
dr Grzegorz Wałek – sekretarz
dr hab. prof. UJK Iwona Kiniorska
dr Monika Cepil