wręczenie nagród „Świętokrzyska Victoria”

Profesor Anna Świercz nominowana do nagrody „Świętokrzyska Viktoria”

23 czerwca w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się wręczenie nagród „Świętokrzyska Victoria”. W tym roku w gronie nominowanych do nagrody w kategorii „Osobowość” znalazła się dr hab. Anna Świercz, prof. UJK. Gratulujemy!

Dr hab. inż. prof. UJK Anna Świercz  z  wykształcenia jest biologiem, inżynierem ogrodnikiem i doktorem habilitowaną nauk leśnych w zakresie gleboznawstwa i ekologii lasu. Od 1987 r. pracuje w Instytucie Geografii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest autorką licznych monografii i publikacji naukowych. Oprócz pracy zawodowej ściśle związanej z reprezentowaną dziedziną i dyscypliną naukową od 2010 r. jest redaktorką naukową i techniczną serii wydawniczej popularyzującej i przybliżającej walory przyrodnicze i kulturowe parków krajobrazowych województwa świętokrzyskiego. Do chwili obecnej ukazały się 4 tomy:

  • Monografia Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, Wyd. UJK, KTN, Kielce 2010: 1-394.
  • Monografia Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, Wyd. UJK, KTN, Kielce 2012: 1-597.
  • Monografia Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego, Wyd. UJK, KTN, Kielce 2014: 1-495.
  • Monografia Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, Wyd. UJK, KTN, ZŚiNPK, 2022: 1-600.

Profesor Anna Świercz jest pomysłodawczynią opublikowanej serii monografii, koordynatorką prac podczas całego cyklu wydawniczego, zajmuje się pozyskiwaniem funduszy na druk publikacji,  kompletuje zespół autorów uczestniczących w przygotowaniu książek, dba o wysoki poziom przygotowanych materiałów poprzez dobór recenzentów. Podejmowane przez prof. A. Świercz prace nad przygotowaniem książek nie podlegają wynagrodzeniu i są prowadzone non profit. Oprócz funkcji redakcyjnych prof. Świercz jest także autorką rozdziałów dotyczących pokrywy glebowej, walorów kulturowych czy form ochrony przyrody.

Przygotowane przez Annę Świercz wydawnictwa dotyczące środowiska fizyczno-geograficznego, kulturowego  i społecznego parków krajobrazowych są jedynymi w Polsce o tak kompletnym opisie cech i zjawisk przyrodniczych obejmujących wszystkie jego aspekty.

Książki wydawane pod redakcją prof. Świercz mają charakter naukowo-edukacyjny i przeznaczone są dla szerokiego grona odbiorców  zainteresowanych zasobami przyrodniczego i kulturowego.dziedzictwa parków krajobrazowych woj. świętokrzyskiego.  Cykl monografii jest niezwykle wartościowy pod względem poznawczym. Stanowi podstawową lekturę dla osób zajmujących się ochroną przyrody, urzędników, samorządowców, nauczycieli, uczniów, studentów, przewodników świętokrzyskich, osób ciekawych świata i wiedzy o swojej „małej ojczyźnie”.

Książki wydawane pod redakcją A. Świercz były nagradzane (w 2013 r. Monografia Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego otrzymała Regionalną Nagrodę Ekologiczną (M.O.S.T) w kategorii badania naukowe  popularyzujące wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych „Bartki Świętokrzyskie” zaś w 2014 r. Medal XIII Targów Edukacyjnych).

Ponadto w 2021 r. prof. A. Świercz koordynowała prace nad przygotowaniem dokumentacji do utworzenia Sandomiersko-Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Koncepcja utworzenia nowego parku jest już po konsultacjach społecznych i będzie procedowana w 1. połowie 2023 roku.

wręczenie nagród „Świętokrzyska Victoria”

Anna Świercz innauguracja