plakat MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FIZYKI MEDYCZNEJ 7 LISTOPADA 2022

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej   Dzień Otwarty w Instytucie Fizyki UJK i  w Świętokrzyskim Centrum Onkologi – 19.11.2022

Z okazji Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej, obchodzonego na całym świecie 7 listopada – w dniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, pionierki badań nad promieniotwórczością i dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizowano w dniu 19 listopada 2022 Dzień Otwarty, którego celem było zapoznanie z fizyką medyczną oraz z pracą fizyka medycznego. Patronat nad organizacją wydarzenia objęło Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej.
          W Dniu Otwartym wzięli udział studenci kierunku Fizyka, Fizyka techniczna i Systemy diagnostyczne w medycynie, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach, Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Kostki w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kielcach oraz grupy osób indywidualnych. Grupy zwiedziały Zakłady Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W Dniu Otwartym uczestniczyło około 60 osób.
          W Instytucie Fizyki UJK osoby zwiedzające zobaczyły:

1. jedyny w Polsce wirtualny symulator terapii radiacyjnej VERT, który pozwala na obserwację leczenia radioterapeutycznego w wirtualnej rzeczywistości, w tym:
  • wizualizację rozkładu dawki w ciele pacjenta,
  • sposób realizacji nowoczesnych technik radioterapeutycznych,
  • efekty wykorzystania promieniowania jonizującego w leczeniu nowotworów.
  1. nowoczesne systemy planowania leczenia radioterapeutycznego, w tym:
  • przygotowanie planu leczenia dla pacjentów leczonych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego (radioterapia),
  • obliczanie rozkładu dawki w tkankach pacjenta.
  1. Laboratorium Spektrometrii Rentgenowskiej, w tym:
  • mikrotomograf komputerowy,
  • spektrometry rentgenowskie do analizy materiału biologicznego,
  • akcelerator EBIS do badania zmian powierzchni materiałów spowodowanych ciężkimi jonami.

W ŚCO uczestnicy Dnia Otwartego zobaczyli:

• symulator terapeutyczny,
  • akcelerator medyczny,
  • etapy przygotowania i realizacji radioterapii,
  • jak działa pozytonowy tomograf emisyjny (PET).

Zapraszamy również do materiału na stronie TVP3 – LINK

[ngg src=”galleries” ids=”4″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”100″ thumbnail_crop=”0″]